IMG 3541 1

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Sofranızda Kullanacağınız Pul Biber Nasıl Çimlendirilir?

Sofranızda sıkça kullandığınız pul biberleri çimlendirmenin nasıl yapıldığını öğrenmek ister misiniz? Öğütülmüş haldeki bu biberler gerçekten çimlenebilecek mi?

Pul biber, Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biridir. Hem lezzeti hem de sağlık açısından pek çok faydası vardır. Bu baharatın yetiştirilmesi ve çimlendirilmesi ise oldukça ilginçtir.

Pul biber, acı biberlerin öğütülmesiyle elde edilir. Ancak, pul biberin kaynağı olan biberler de kendileri başlı başına oldukça besleyicidir. Biberlerin yetiştirilmesi için öncelikle doğru toprak koşullarının sağlanması gerekir. Biberler, bol güneş ışığı alan ve iyi sulanabilen topraklarda daha iyi yetişirler.

Biberlerin yetiştirilmesi kadar çimlendirilmesi de önemlidir.

Bu yazımızda, sofranızda kullanacağınız pul biberleri kendinizin yetiştirebileceğiniz ve çimlendirebileceğiniz bilgileri bulabilirsiniz. Kendi baharatlarınızı yetiştirmek, sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği!

Pul Biber Çimlendirme Toprağı Nasıl Olmalı?

Çimlendirme işlemi için 3-4 parmak derinliğinde bir kap kullanmanız gerekiyor. Bu kapta toprak nemini muhafaza etmek için bir kapak kullanmanız önemlidir. Kapak sayesinde toprak nemini muhafaza eder, ancak delikler açarak temiz hava girmesine izin vermelisiniz. Aksi taktirde toprakta küflenme meydana gelir. Delikleri açmak için, ocakta ısıttığınız bir tornavida işinizi görecektir. Hazırladığınız toprağı çimlendirme kabına ekleyin. Çimlendirme toprağı için saksı çiçekleri için kullanılan torf toprağı ve az miktarda bahçe toprağı kullanabilirsiniz. Mineral açısından toprağı desteklemesi için perlit karıştırın. Çimlenecek olan biberlerimizin güçlü köklere sahip olması için de vermikülit ekleyin ve toprağı iyice karıştırın.

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği!

Pul Biber Çimlendirme Aşaması Nasıl Olmalı? 

Çimlendirme kabınızın yarısına kadar karıştırdığınız toprağı ekleyin. Tohumlarınızı öğütülmüş haldeki pul biberle birlikte toprağın üstüne serpiştirin. Pul biberin üstünü aynı toprakla yaklaşık bir parmak kalınlıkta örtün. Toprağı biraz ıslatın. Islatırken kullandığınız su, aşağıdaki videomda hazırlanışını anlattığım soğan kabuğu sıvı gübresidir.

https://www.youtube.com/watch?v=uSXqXkt6qlI

Sıvı soğan kabuğu gübresi çimlendirmeyi hızlandırır. Çimlenme sadece bu aktardığınız su ile gerçekleşecektir, daha fazla suya gerek yoktur. Kapağı kapatın ve tohumun içeriğini kapağın üstüne yazın. Çimlenme için ihtiyaç olan su, hava ve sıcaklığı sağlamanız gerekiyor. 20-22 derecelik sıcaklığı sağlamak için fazla sıcak olmayan bir peteğin üstüne koyun. Su ve delikler sayesinde hava sirkülasyonunu sağladığınıza göre şimdi çimlenmeyi beklememiz gerekiyor.

4 gün sonra kontrol ettiğimizde çimlenmenin başladığını görebiliyoruz. Öğütülürken bazı tohumlar ciddi hasar gördüğünden hasar görmeyenler çimlenmeyi başarmış. Normalde biber çekirdekleri bir hafta içerisinde çimlenir, bu toprak karışımı ve sıvı gübre sayesinde çimlenme daha hızlı gerçekleşti. Bundan sonra kapağı kapatmamıza gerek yok. Toprağın kurumaması için ara sıra spreyle su püskürteceğiz.

Bir hafta sonra iyice kendilerini göstermeye başladılar. Çimlenme sırasında ışığa ihitiyaç duymayan tohumlar, filiz haline geldiğinde ışığa ihtiyaç duyar. Bu yüzden bol bol ışık alabilecekleri bir yere koyun ki biberler boylarını gereksiz yere ışığa ulaşmak için uzatmasın ve güçsüz kalmasın.

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği!

Pul Biber Çimlendirme Şaşırtma Aşaması Nasıl Olmalı? 

Üçüncü yapraklarını çıkardıklarında, fidelerinizi şaşırtma işlemine tabi tutabilirsiniz. Fidelerin köklerini birbirinden rahatça ayırmak için toprağı ıslatın. Bu işlemi toprağı ıslatmadan yaparsanız kılcal kökler zarar görür ve fidenin gelişimini yavaşlatır. Daha sonra bir kaşık yardımı ile fideleri çıkarın. Her birini ayrı kaplara aktarın ve sulayın. Gelişimlerine devam edecekleri kapta kullanacağınız toprak karışımı torf toprak, perlit ve hindistan cevizi torfu olursa gelişimleri daha iyi olur. Fideyi yeni kaba aktarırken köklerine toz tarçın serperseniz kök gelişimi daha iyi olur. Bu işlemi farklı fidelerde de denedim, toz tarçının antioksidan özelliğinden dolayı kök gelişimini destekler. Soğan suyu sıvı gübresi ile can suyunu verin ve bol güneş alan bir yere koyun.

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği

Pul Biber Çimlendirme: En Hızlı Biber Çimlendirme Tekniği!

Sonuç

İşte bu kadar! Artık sofranızda kullandığınız pul biberleri çimlendirmek hiç de zor değil. Unutmayın, çimlenme işlemi için nemli toprak, uygun sıcaklık ve güneş ışığı gereklidir.

Pul biberlerinizi çimlendirmek için, uygun sıcaklıkta, nemli toprağa ihtiyacınız vardır. Bunun yanı sıra, güneş ışığı da çimlenme işlemi için gereklidir. Eğer baharatlarınızı kendiniz yetiştirirseniz, yemeklerinize daha fazla lezzet ve aroma katabilirsiniz. Ayrıca, bahçenizde veya balkonunuzda yetiştirdiğiniz baharatlarla yemek pişirme deneyiminiz daha keyifli hale gelecektir. Pul biberlerinizin çimlenmesini izlerken, doğanın mucizesini de keşfedebilirsiniz.

Bu konuyu detaylıca anlattığım videoyu buradan izleyebilirsiniz 👇

https://www.youtube.com/watch?v=s4fL4WRDmNE

Aydin Bulgurcuoglu imza

5 1 Oy
Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle