WhatsApp Gorsel 2024 03 10 saat 00.27.31 4acb6762

Adım Adım Evde Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

Adım Adım Evde Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

İşte adım adım Gül ve İncir köklendirme için uygulayabileceğiniz aşamalar :

1. Çelik Alma Aşaması:

Gül çeliklerini üretmek için en uygun dönem, Kasım ile mart ayları arasındaki zaman dilimidir. Bu dönemde, gül dallarındaki gözler patlamadan bir yaşını doldurmuş olmalıdır. En ideal zaman dilimi ise, Aralık başından Ocak sonuna kadar geçen süredir. Bu aylarda yapılacak işlemler daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Çelik uzunluğunun 15 ila 30 cm arasında olması ve göz sayısının 3 ila 6 adet arasında olması çelikten üretim için ideal ölçülerdir. Çelik alındığı dönemde gözlerin patlamamış olması gerekmektedir. Eğer Şubat veya Mart aylarında hala tomurcukları patlamamış güller varsa, bu dönemde çelik almak mümkündür.

Kesilen çeliklerin en az 12 saat suda bekletilmesi önemlidir. Çeliklerin suyu iyice çekmesi, köklendirme sürecini kolaylaştıracaktır.

Çeliği hazırlarken, en alttaki gözün yaklaşık bir cm altından eğik bir şekilde kesilmelidir. Çeliğin üstündeki yapraklar budanmalıdır ki enerjisi yapraklara harcanmasın. En alttaki göz toprağın içerisinde kalacak, ikinci gözün biraz altına kadar toprağa gömülecek ve bu bölüm toprak altında kalacaktır. Daha sonra çeliğin üst kısmı kesilerek, zarar görmemesi için pay bırakılmalıdır.

Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

 

2. Dikim Aşaması:

Çeliği saksıya dikmeden önce mutlaka toprağı sulamak gerekmektedir. Torf toprak ve perlit karışımı veya bahçe toprağı ve ponza taşı karışımı kullanılabilir. Toprak nemli olmalıdır.

Çeliği dikmeden önce kök oluşacak bölgeye bal sürebilirsiniz. Balın içerisinde bulunan mineraller sayesinde kök gelişi daha hızlı olacaktır. Dikim yapıldıktan sonra etrafı sıkıştırılmalıdır, hava alması engellenmelidir.

Dikimden sonra mutlaka soğan kabuğu sıvı gübre uygulanmalıdır. Tarife https://www.youtube.com/watch?v=uSXqXkt6qlI  buradan ulaşabilirsiniz. Bu sıvı gübre çeliği besleyecektir.

 Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

3. Bakım Aşaması:

Kışın ev ortamında çeliklerin köklenmeleri az olabileceğinden, çeliği bulunduğu ortamı nemlendirmek önemlidir. Bahçede bulunan çelikler için bu işlem gerekli değildir. Çeliklerin kuru olup olmadığı kontrol edilmeli ve gerekirse nemlendirilmelidir.

Pencere önünde aydınlık bir yerde bulundurulması idealdir. Köklenme için en ideal sıcaklık 18-22 derece arasıdır ve nemin %70’in üzerinde olması gerekmektedir. Eğer ortam çok kuru ise, çeliklerin nemli kalması için çeşitli önlemler alınabilir. Destekleyici çubuklar ve şeffaf poşet kullanarak sera ortamı sağlanabilir.

Budama işlemi, anaç gövdenin üzerindeki patlamamış gözleri bırakıp, kesilmeye karar verilen en üst gözün yaklaşık 4-5 cm üstünden yapılmalıdır. Kesilen yerin 2-3 cm aşağısı kuruyacaktır.

 Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

Gül Köklendirme Ve İncir Köklendirme %100 Etkili Sonuç

Gül çeliklerinin gelişimini takip etmek için Instagram adresimi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/aydinbulgurcuoglu/

Gül çelikleriyle yeni bitkiler yetiştirmek, bahçenizi ve saksınızı daha renkli ve çekici hale getirmenin harika bir yoludur.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olur.

Bu konuyu detaylıca anlattığım videoyu buradan izleyebilirsiniz 👇

https://www.youtube.com/watch?v=0TpyWT57Xt4&t=1s

 

11 Mucizevi Kilo Verdirici Bitki Ve Baharat  ile ilgimi yazımı okumak isterseniz aşağıdaki linkten yazıma ulaşabilirsiniz

https://aydinbulgurcuoglu.com/11-mucizevi-kilo-verdirici-bitki-ve-baharat/

Aydin Bulgurcuoglu imza

 

0 0 Oy
Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle