Adsiz tasarim

Orkidelerinizi Sağlıklı ve Çiçekli Tutmanın 8 Yolu

Orkidelerinizi Sağlıklı ve Çiçekli Tutmanın 8 Yolu

Merhaba sevgili okuyucular. Orkidelerinizin sürekli çiçek açmasının sırlarını paylaşacağım. Doğal ortamında Orkideler, 6 ayda bir çiçeklerini açar. Önemli olan, çiçekleri solduktan sonra orkidenin tekrar çiçek dalı vermesi için neler yapmalıyız?

Orkide Bakımının Sırları

Orkide Bakımının Sırları

 Kök Bakımı

Çiçekleri ve çiçek dalı kurumuş, bir hayli yorgun düşmüş olan orkideyi saksısından çıkarın ve ilk aşama olarak kök bakımını yapın. Öncelikle çiçek dalını kontrol edin. Bu çiçek dalı tamamen kurumamış olsa idi,  dibinden itibaren üçüncü boğumun biraz üstünden kesip, kestiğiniz yere de toz tarçın sürerek, dipte kalan dalın tekrar çiçek dalı ve ya keiki vermesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu tamamen kuruduğunda kökten kesin. Şimdi orkidenin yaşlanmış ve ömrünü bitirmiş olan köklerini kesip, diri olan kökleri ile yapraklarını daha iyi beslemesini sağlayacağız. Dikkatlice kökleri birbirinden ayırın. Kuru, içi boş ve çürümüş olanları kesin. Diri olanları tutun.

Orkide Bakımının Sırları

Orkide Bakımının Sırları

Patates Gübresi ile Besleme

Önceden hazırlanan patates gübresinden bir çay kaşığı alın ve bir bardak ılık suya koyup karıştırın. Bu toz gübreyi nasıl hazırlayacağınızı https://www.youtube.com/watch?v=L59cN2kLA_8&t=0s  buradan ulaşabilirsiniz. Soğuduktan sonra bir kez daha karıştırıp içi su dolu kabın içerisine boşaltın. Bu karışım bir kenarda beklerken orkideyi saksısına yerleştirin.

Orkide Bakımının Sırları

Orkide Bakımının Sırları

Saksı ve Toprak Değişim

Köklerini kırmadan orkideyi saksısına yerleştirin. Dışarıda kalan hava köklerinin bir kısmını da saksı içerisine yerleştirin ki saksı içerisindeki kökler gibi bu hava kökleride suyu emip yapraklara iletsin. Ziyan olmaması için, saksısından çıkaracağınız orkide toprağını iyice yıkadıktan sonra fırında bekletin ve şimdi aynı toprağı orkidede kullanabilirsiniz. Toprağı doldururken köklerin arasına iyice dolduğundan emin olun. Az önce patates gübresinden hazırlamış olduğunuz sıvı karışımın içerisine daldırın ve 10 dakika bekletin.

 Hava Köklerinin Bakımı ve Beslenmesi

Hava kökleri, havadaki nemi aldıkları gibi, su içerisinde olduklarında da suyu emme özelliğine sahiptir. Bu arada patates gübresinin içerisinde demir, fosfor ve potasyum vardır. Bitkinizin köklenmesini ve çiçek dalı vermesini teşvik eder. Suyunu iyice süzdükten sonra kabına tekrar koyabilirsiniz.

Yaprak ve Hava Köklerinin Gübrelenmesi

Saksı içerisindeki kökleri beslediğimiz gibi, saksı dışında kalanlarında beslenmesi gerekir. Orkideyi evinizde kapalı ortamda yetiştirdiğinizden, havada bitkinin ihtiyacı kadar nem olmayacaktır. Az önce köklere verdiğiniz patates gübresinden haftada bir hava köklerine ve yapraklara erken saatlerde püskürtün. Sabah çiğini ve havadaki nemi almak için, sabah erken saatlerde orkide yapraklarının altındaki gözenekler açıktır,  daha iyi beslenir. Ve gün içinde yaprakların kuruması daha rahat olur. Bu bakımla yorgun düşmüş olan orkide kısa zamanda toparlanıp yeniden çiçek dalı verecek enerjiye sahip olur.

Çiçek Dalının Gelişimini Teşvik Etme

Yaklaşık üç ay içerisinde yeniden çiçek dalını vermeye başlar. Çiçek dalı olduğunu nasıl anlarız, hava kökünün sadece ucu yeşil ve gövdesi gri iken, çiçek dalının ucu dahil tamamı yeşildir. Hatta hava kökünün ucu sivri çiçek dalınınki küttür. Patates gübresi ile çiçek dalını çıkartmayı teşvik ettik, şimdi ise çiçek açmasını teşvik eden fosfor gübresi verilmeli.

Orkide Bakımının Sırları

Orkide Bakımının Sırları

Fosfor Gübresi ile Çiçek Açmayı Teşvik Etme

Köklerini sıvı gübreye daldıracağımızdan kök rengi kontrol edilmeli, gri ise köklerin suya ihtiyacı var demektir. Eğer kök rengi yeşil ise, bu işlem için kök renginin gri olmasını bekleyin. Doğal fosfor gübresi için, salatalık kabuklarını soyun bir kaba koyun ve içerisine su doldurun. Hava sıcaklığına göre 3-4 gün bekletin. Suyun rengi yeşil olduğunda gübreniz hazır demektir.

Sıvı fosfor gübresini bir kaba boşaltın. Kalsiyum gübresinden bir tatlı kaşığı toz gübreyi bir kaba koyun, sütten 20 kat fazla kalsiyum içeren bu gübreyi nasıl hazırladığımızı https://www.youtube.com/watch?v=hEVVW0JN2Yc&t=0s buradan izleyebilirsiniz. İçerisine bir litre sıcak su ekleyin ve iyice karıştırın. Soğuduktan sonra bir kez daha karıştırın ve fosfor gübresini döktüğünüz kaba boşaltın. Çiçek dalı vermiş olan orkidenizi bu suyun içerisine daldırın. Yaklaşık 10 dakika suda bekleyen orkidenin kök rengine baktığınızda koyu yeşil ise yeterli suyu emmiş. Yaprak rengiyle aynı tona gelmiş. Suyunu süzün ve kabına yerleştirin.

Orkide Bakımının Sırları

Orkide Bakımının Sırları

Yaprak Bakımı ve Gübreleme

Köklerden fosfor gübresini verdiğiniz gibi şimdide yapraklarından demir, fosfor ve potasyumu patates gübresi ile vereceğiz. Bir tatlı kaşığı toz gübreyi kaba koyun ve üzerine bir litre sıcak su ekleyin. İyice karıştırın ve bir tülbent yardımı ile süzün ki sprey şişesinin ağzını tıkamasın, 15 günde bir yapraklarına yine aynı şekilde erken saatlerde uygulayın.

Bu işlemler çok uzun diyenleriniz olacaktır. Ancak düzensiz beslenen bir insanın sağlığı nasıl bozuluyorsa, bitkiler için de bu geçerlidir. Yanlış işlemler ve sulama yapmak yerine, sadece 15 günde bir bu işlemleri yapıp harika orkideler elde edeceğinizi düşünürseniz, bence değer. Yapraklarını sulama işini kışın yapıyorsanız, yapraklarını kurulamayı unutmayın. Bu kadar bakımdan sonra orkideniz size istediğinizi verecektir. Çiçek dalının hızlıca geliştiğini göreceksiniz. Çiçek açması için fosfora ihtiyacı olduğunu unutmayın ve gücünü kaybetmemesi için desteğe devam edin. Sadece su yeterli değildir.

Siz çiçeğinizi sevip ona ilgi gösterirseniz, o da size bunun karşılığını güzellikleri ile sunacaktır.

Umarım bu bilgiler size yardımcı olur.

Bu konuyu detaylıca anlattığım videoyu buradan izleyebilirsiniz 👇

https://www.youtube.com/watch?v=hGSrqKC1pJM

Kamkatın Sizi Şaşırtacak Bilinmeyen Faydaları ve Kumkuat Çimlendirmenin 5 Adımı  ile ilgimi yazımı okumak isterseniz aşağıdaki linkten yazıma ulaşabilirsiniz.

https://aydinbulgurcuoglu.com/kumkuat-cimlendirme-ve-kamkatin-faydalari/

Aydin Bulgurcuoglu imza

0 0 Oy
Değerlendir
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle